Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) akkor fogja a vele szemben támasztott elvárásokat valóban teljesíteni, ha minél többen használják, minél több adat kerül strukturáltan a rendszerbe és minél több külső rendszerrel lesz összeköttetésben. Ennek kapcsán felvetődik azonban a természetes személyek adatainak kezelésére vonatkozó szabályozás kérdése is.
Az állampolgároknak lehetőségük van szabályozni, hogy az egészségügyben keletkezett és rájuk vonatkozó információkhoz és a kapcsolódó dokumentumokhoz kik és milyen mértékben férjenek hozzá.
Többek közt ezt hivatott lehetővé tenni az EESZT LAKOSSÁGI PORTÁL.
A Digitális Önrendelkezés lehetőségéről és az abban rejlő felelősségről bővebben korábbi blogbejegyzésünkben olvashat: http://dericom.blog.hu/2017/09/14/a_digitalis_onrendelkezes_dor
A betegellátást végző orvosok által ELÉRHETŐ ADATOK FÜGGNEK A SZEMÉLY ÖNRENDELKEZÉSÉTŐL (engedélyeitől, korlátozásaitól).
Előfordulhat olyan eset, hogy egy adott vizsgálat vagy kezelés alkalmával a beteg érdeke azt diktálja, hogy a digitális önrendelkezés keretében beállított korlátozásoktól eltérő jogosultságot adjon a kezelőorvosának akár az adatai akár a rendszerben tárolt dokumentumainak a megtekintésére. Ezt hivatott szolgálni az adott naptári napra szóló 24 órás engedély, melyet a beteg vagy a törvényes képviselője az orvosnál is megadhat egy írásos dokumentum formájában.
Az írásban adott 24 órás engedélyhez szükséges dokumentumok elérhetőek az ESSZT oldalon.
Nyilatkozat: amennyiben a saját EESZT-ben őrzött betegadataihoz és dokumentumaihoz ad hozzáférést adott kezelőorvos számára, meghatározott naptári napra a digitális önrendelkezési korlátozásai ellenére.
Jegyzőkönyv: ha a 24 órás kezelőorvosi hozzáférést olyan személy betegadatainak és dokumentumainak elérésére adja meg, akinek törvényes képviselőjeként jár el.
Legutóbbi hozzászólások